Pentatonska lestvica           

 

 

Lestvica je, naravno, niz tonova poredanih po visini. U evropskoj muzici postoje dve osnovne lestvice - durska i molska, pri cemu ima tri varijante molske lestvice. Svaka lestvica zasnovana je na tonici, ili "domacem tonu" (to je, na primer, ton cu C-lestvici, ili ton du D-lestvici), ka kojem melodija tezi. Ovakve lestvice zovu se "dijatonske", to jest, sacinjene su od kombinacija polustepena (što odgovara razlici izmedju dve susedne dirke na klaviru) i celih stepena (sto odgovara razlici između svake druge dirke).
Medjutim, u evropskoj muzici, a naročito u folklornoj muzici, u upotrebi su i druge i drugacije lestvice. Jednu grupu cine takozvane "penta-tonske" lestvice, koje sadrze samo po pet tonova. Ima mnogo pentatonskih lestvica i na njih se veoma cesto nailazi, u razlicitim kulturama. Od svih mogucih tipova, najcesca pentatonska lestvica je ona koja se moze dobiti kada se iz dijatonske lestvice uklone cetvrti i sedmi ton, odnosno stupanj (na primer: cdega). Ovakva lestvica nije samo veoma cesta u africkoj muzici nego zauzima osnovno mesto i u skotskoj i irskoj folklornoj muzici;
na nju se, zatim, nailazi u muzici americkih Indijanaca, u popularnoj kineskoj, japanskoj i sijamskoj muzici; najzad, za nju je znala i muzika nekadasnjih civilizacija Meksika i Perua, a bila je poznata i na drugim mestima. Na osnovu antičkih instrumenata, trag ove pentatonske lestvice moze se pratiti cak do 2800. godine pre naše ere (zanimljivo je da jedna varijanta lestvice o kojoj je rec obuhvata crne dirke obicnog klavira: poigrajte se malo s njima i možda cete moci da stvorite melodiju zasnovanu baš na toj pentatonskoj lestvici). Pojava pentatonske lestvice do te mere je sveobuhvatna i svestrana da pruza osnovu za razmisljanje ima li neceg fundamentalnog u vezi s njom.
U stvari, ima. Muzika nije proizvoljna stvar i mnoga od njenih nacela pocivaju na fizici zvuka. To iz tehnickih razloga vazi i za pentatonsku lestvicu o kakvoj je malocas bilo reci: u izvesnom smislu, ona je prirodnog porekla, bas kao i slikarske boje. Jedna od zanimljivih okolnosti je u tome sto ona uklanja polustepene na koje se normalno nailazi u dijatonskoj lestvici i sastoji se samo od intervala od celog stepena ili vise. Tacan znacaj ove cinjenice tesko je utvrditi, ali se stice vrlo jasan utisak da pentatonska lestvica koja je u tako sirokoj upotrebi u tako razlicitim kulturama, mora predstavljati neki raniji stupanj razvoja i da prethodi drugim lestvicama, kao sto je, recimo, evropska dijatonska lestvica, ili indijski modusi.
Ma kakav bio razlog, jasno je da se africka muzika, a narocito ona iz Zapadne Afrike (postojbine najveceg broja robova svojevremeno odvucenih u Ameriku), vrlo uporno opire polustepenima, koji su tako važan elemenat evropske muzike.

 

Nazad

Muzika