Gimnazija Banja Luka
Projekat "Aktivan učenik" -> Učenik - primjenjivač

III dio projekta:

 

UČENIK - PRIMJENJIVAČ


Lideri:
Igor Ševo - Programerska sekcija
Jovica Kesić - Multimedijalna sekcija


Opis:
Projekat „Učenik – primjenjivač“ je nastao u sklopu projekata „Znanje.org“ i „Enovine.net“, a njegov cilj je unapređenje poznavanja i upotrebe informacionih tehnologija među mladima. Pored upoznavanja mladih sa informacionim tehnologijama, posebna veza ovog projekta sa već spomenutim projektima „Učenik - stvaralac“ i „Učenik - kreator“ jeste i njihova multimedijalna podrška.


Projekat se dijeli u svije sekcije:
1. Programerska sekcija
2. Multimedijalna sekcija


Ciljne grupe:

1. Učenici
2. Sve osobe koje se interesuju za projekat


Cilj projekta:


1. Širenje informatickog znanja i pismenosti
2. Podsticanje ucenika na samostalan rad i vježbu
3. Širenje znanja o mogucnostima informatickih tehnologija
4. Pravljenje iskoraka ka reformi školstva


Izvođači:
1. Učenici

Stručni konsultanti:
1. Željko Grbic, profesor


Do sada odrađeno:
Pored već spomenutih obrazvnih sajtova Enovine.net i Znanje.org, koji već nekoliko godina predstavljaju izvor informatičke pismenosti za mlade u BiH, a i šire, tu su i razni projekti koji su osvajali nagrade.
Najveći uspjeh postigli su individualni radovi naših učenika i učesnika projekta "Učenik - primjenjivač":
1. II mjesto na izložbi "Insot Mladih 2006" - Rad "Fizika 1" Igora Ševe i Bojana Radića.
2. I mjesto na izložbi "Insot Mladih 2006" - Rad "Nikola Tesla - Gospodar Svjetlosti" Jovice Kesića.

Takođe sajt Savjeta ucenika naše škole je samo jedan u nizu do sada odrađenih projekata.


1. Programerska sekcija

 

Programerska sekcija je dala još jedan poseban doprinos razvoju interaktivne nastave. Program „Fizika 1“ je iskorak ka ostvarenju težnje da učenici uče učenike. Program je pisan na takav način koji bi doprinio unapređivanju informatičke pismenosti učenika, kao i da ih poduči određenim oblastima fizike. Informatička grupa projekta fokusirala se prvenstveno na formiranje efikasnog programa. Program je prilagođen svim uzrastima, te omogućava svim učenicima da stiču određena znanja iz oblasti fizike.


Uopšte o programu:

 

„Fizika 1“ je računarski program čija je osnovna svrha podučavanje predmeta fizike. Program je napisan u više različitih programskih jezika, u zavisnosti od praktičnih zahtijeva dijela programa koji je usmjeren ka obavljanju određene funkcije. „Fizika 1“ napisan je tako da se korisniku, u ovom slučaju učeniku, lakše mogu objasniti određene fizičke pojave. Program podrazumijeva slijedeće oblasti fizike:
1. Kinematika i dinamika translatornog kretanja
2. Kinematika i dinamika rotacionog kretanja
3. Gravitacija i gravitaciono polje
4. Rad, energija i snaga
5. Statika
6. Fluidi
7. Molekulske sile

Ove oblasti obrađene su teorijski, data je velika količina podataka sortiranih po određenim jedinicama. Uz svaku od gore navedenih tema napravljena je i po jedna animacija kako bi se ilustrovale pojave koje pripadaju datoj oblasti fizike. Pored toga, uz program je dostavljen i kratak tekst o životu i radu Nikole Tesle, te se njemu može pristupiti direktno iz programa.
Kako bi se izbjeglo stvaranje statičkog programa, formiraće se i interaktivni dio. Dodaci glavnom programu biće napisani u različitim programskim jezicima, među kojima su Visual C#, Visual C++ i Delphi. Ovi dodaci programu namijenjeni
su omogućavanju postizanja praktičnih rezultata učenika; oni omogućavaju interaktivnu vježbu koja ima zadatak da poboljšta znanje učenika.
Prvobitna verzija programa bila je nagrađena srebrom na „Malom inostu 2006“. Nova verzija programa imaće daleko raznovrsniji sadržaj, jer njeni dijelovi će biti pisani u različitim programskim jezicima, gdje svaki od njih dozvoljava različite mogućnosti. Pored značajnih vizuelnih i aplikativnih poboljšanja, tu su i poboljšanja u kodu programa. Ova poboljšanja će omogućiti znatno brži i efikasniji rad programa, te će poboljšati njegovu stabilnost.


2. Multimedijalna sekcija


Zadatak Multimedijalne sekcije jeste da zabilježi sve ono što smo uradili u okviru projekata na multimedijalni način: web prezentacijom, fotografijama, video snimcima, PowerPoint prezentacijama i interaktivnim kompakt diskovima. Takođe, ova sekcija pruža i podršku pri izradi zvaničnih dokumenata projekta i izradi logotipa.


1. Izrada web prezentacije


Namjena web prezentacije je približavanje našeg projekta svima koji se interesuju za njega putem interneta. Koristeći najsavremenije tehnologije i kreativnost učesnika projekta stvorili smo prezentaciju na jedan specifičan način, dostupan svima.


Tehnologije korištene za izradu prezentacije:
1. xHTML
2. PHP
3. CSS
4. Flash i ActionScript 3.0
5. JavaScript
6. E-mail scripting
7. JPEG i GIF grafički formati


2. Izrada fotografija i video materijala


Da bismo mogli da kvalitetno predstavimo naš projekat potrebne su nam fotografije i video zapisi svega što smo uradili. Takođe, sav foto i video materijal smo morali da prilagodimo za određenu namjenu (web, CD, priprema za štampu itd.)


3. Izrada interaktivnog CD-a


Uz neophodnu dokumentaciju prilažemo i interaktivni CD na kojem se nalazi:
1. Detaljni opis projekta, u HTML i PDF formi.
2. Sve fotografije i video zapisi.


CD je izrađen prema sledećim tehnologijama:
1. xHTML autorun
2. xHTML
3. CSS
4. Flash i ActionScript 3.0
5. JavaScript
6. JPEG i GIF grafički formati


4. Izrada zvanične dokumentacije


Potrebno je bilo izraditi i zvaničnu dokumentaciju cijelog projekta sa detaljnim opisaom. Ovdje smo se potrudili da dokument oblikujemo u što kreativniji oblik izradom zaglavlja, sadržaja i sl., kako bi na kraju dobili malu skriptu koja govori o cijelom projektu. Uz dokumente je priložen i već spomenuti interaktivni kompakt disk.


5. Izrada multimedijalnih PowerPoint prezentacija


Cilj izrade ovih prezentacija jeste multimedijalna podrška svih naših nastupa pomoću projektora i računara. Na taj način dolazi do boljeg razumijevanja između predavača i publike, kao i do detaljnijeg predstavljanja onoga o čemu se govori
u nastupu ili predstavljanju (fotografije, kratki filmovi, uopštene teze itd.).

6. Izrada logotipa projekta


Kako bismo našem projektu dali što karakterističniju notu, izradili smo i logotip, koji predstavlja naš projekat.
Materijal i oprema potrebna pri izradi logotipa:

 

©2007. Znanje.org. Autor: Jovica Kesić