O SAVJETU VIJESTI AKTIVNOSTI ŠKOLSKE SEKCIJE

Vijesti

Intervju s Milošem Milovanovićem, predsjednikom Savjeta učenika

Intervju s Lelom Draganić, potpredsjednicom SU iz drugog razreda

Intervju s Majom Tomašević, bivšom potpredsjednicom SU

Intervju s Krešom Sekulićem, glavnim urednikom školskih novina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Intervju s Milošem Milovanovićem, predsjednikom Savjeta učenika

 

U razgovoru sa predsjednikom Savjeta učenika naše škole, dobili smo informacije o radu i planovima Savjeta, kao i o saradnji savjeta sa nekim višim faktorima...

Zašto si se priključio Savjetu učenika?
 

U Savjet sam došao sa namjerom da pomognem u radu Savjeta i razvoju uloge Savjeta u našoj školi, ali i našem gradu. Kod nas nažalost Savjet učenika nema takvu tradiciju kakvu ima na primjer u Sjedinjenim Državama, gdje je učeničko tijelo vrlo bitan faktor u donošenju odluke koje se odnose na učenike. Nadam se da će i kod nas ubrzo to postati praksa.

Koja je, po tebi, uloga Savjeta?
 

Smatram da Savjet treba da bude spona između profesora i uprave škole s jedne strane i učenika s druge strane. Savjet je tu da uvijek zaštiti prava učenika u zakonom određenim granicama, ali i da ih podsjeti na njihove obaveze. Uloga nam je i da upotpunimo vannastavne aktivnosti učenika, popularizaciom već postojećih, ili osnivanjem novih sekcija, u oblasti koja interesuje određeni broj učenika, kao i, naravno, organizovanje raznih zabava ili sportskih takmičenja.

Da li smatraš da su učenici, koji nisu uključeni direktno u rad Savjeta, dovoljno informisani?
 

Smatram da nisu, što je donekle greška samog Savjeta, a donekle i naših učenika. Nije se dovoljno radilo na polju informisanja učenika o radu Savjeta u proteklom periodu, ali i kad su se radili neki promotivni plakati ili ackije učenici nisu bili baš zainteresovani.

Šta ćete učiniti po pitanju motivacije učenika, koji nisu u Savjetu?
 

U planu su nam neke akcije tipa sportskih takmičenja, koja uvijek okupe veliki broj učenika. Kroz te akcije ćemo promovisati rad Savjeta.

Kakva je saradnja sa Savjetima učenika drugih srednjih škola, u Banjaluci i šire?
 

Saradnju našeg Savjeta sa Savjetima ostalih banjalučkih srednjih škola realizujemo kroz banjalučku uniju srednjoškolaca (BLUS) i kroz akcije poput Dana srednjoškolaca. Smatram da bi članovi BLUS-a trebali aktivnije raditi na polju združivanja Savjeta učenika svih srednjih škola Banjaluke, jer bi tada, po mom mišljenju, ono na čemu radimo i za šta se borimo, imalo veći odjek.

Što se tiče saradnje sa školama iz BiH i šire, upravo nastojimo ostvariti saradnju sa Mješovitom Gimnazijom iz Mostara, koju su učenici naše Gimnazije posjetili početkom juna mjeseca. Takođe postoji dugogodišnja saradnja sa Drugom Gimnazijom iz Kragujevca i sa njihovim Savjetom.

Kakva je saradnja Savjeta sa upravom naše škole?
 

Saradnja sa upravom je na zadovoljavajućem nivou, mada bi mogla biti i bolja. Ako govorimo o saradnji Savjeta sa profesorom koordinatorom, pedagogicom, poimoćnikom direktora i direktoricom, smatram da je saradnja vrlo dobra. U narednom periodu ćemo je poboljšati, boljim upoznavanjem uprave škole sa akcijama, te planom i programom rada Savjeta učenika.

Sa druge strane je saradnja sa profesorima, koja je isto tako zadovoljavajuća, mada su profesori prilično slabo upoznati sa radom Savjeta. Planiramo, takođe, informisati profesore o našim programima, u cilju izgradnje bolje saradnje sa njima.

Da li možda profesori smatraju da Savjet ugrožava njihov autoritet?
 

Ja se nadam da ne smatraju. Nemaju razloga za to jer Savjet nije tu da bude za nekoga ili protiv nekoga. Savjet je tu da pomogne ostvarivanju saradnje između profesora i učenika, koji su i najvažniji u obrazovanju. Pomaganjem učenika, mi poboljšavamo kvalitet obrazovanja. Dakle, svi zajedno bismo se trebali uključiti u rad Savjeta i ne doživljavati ga kao prijetnju.

 

Nakon promjene rukovodstva Savjeta, koja se nedavno desila, koji su planovi i izmjene koje nas očekuju u narednom periodu, pretpostavljam od septembra?

 

Veće izmjene su uslijedile promjenom Statuta Savjeta. Savjet je još od 2004. god. imao neku skromniju verziju Statuta, a novi Statut je usvojen 29. aprila ove godine. Po ovom Statutu Savjet učenika je drugačije uređen, više je decentralizovan, jer pored predsjednika postoje i potpresjednici za svaku generaciju (jedan za prve razreda, jedan za druge...). Samim tim akcenat je stavljen na sastanke na nivou generacije, što daje dosta konstruktivnije i uspješnije rezultate i više materijala za diskusije. Ovako mnogo bolje funkcionišemo, u to sam siguran.

Što se tiče planova za 2006/07. školsku godinu, ima ih mnogo. Nastavljamo sa akcijama koje je Savjet do sada radio, mislim da ćemo ukinuti vođenje izostanaka, smatram da od toga nema neke veće koristi, mada bismo mi rado na tom polju sarađivali sa Savjetom roditelja i razrednicima.

U vezi s radom Savjeta u sljedećoj školskoj godini, ja mogu navesti neke od planiranih aktivnosti. To su sportska takmičenja u fudbalu, košarci, odbojci i atletici; zabave za učenike u novembru i februaru; nastup na Sajmu knjiga; posjeta Drugoj kragujevačkoj gimnaziji; promocija volonterizma i vanškolskih aktivnosti; razne humanitarne akcije. Što se tiče direktno funkcionisanja Savjeta, imaćemo reviziju Statuta u septembru i usvajanje Pravilnika o sjednicama. Detaljniji plan rada Savjeta učenici mogu naći na našem web-siteu www.enovine.net/savjetucenika.

Da li ćete pokušati ostvariti saradnju sa nekom od nevladinih ili stranih organizacija, u cilju dobijanja određene materijalne pomoći?

 

Za tako nešto nam je potreban projekat. Kad Izvršni odbor SU i članovi koji žele da nam se pridruže smisle kreativan i koristan projekat, mi ćemo taj projekat poslati u Skupštinu grada, Ministarstvo za sport, omladinu i porodicu, OSCE i nevladine omladinske organizacije. Nadam se da će nam izaći u susret.

 

 

Sjednice

Pravilnik o ocjenjivanju

Studiranje u inostranstvu

Linkovi

Izostanci